At yarışlarında Galop Nedir?

Cem

Administrator
Yetkili
Site Sahibi
Atların yarışlara hazırlanmak için yaptıkları antrenmanlara galop adı verilir. Galoplar genellikle kum pistte yapılırlar. Ancak MAIDEN ( hiç yarış kazanmamış, ilk defa yarış koşacak ) atlar, birkaç kez çim pistte galop yapabilirler.

Galoplar atların yarışa hazırlanmaları konusunda yarış severlere önemli ipuçları verseler de her zaman tek da-yanak noktası olmaktan uzaktırlar. Çünkü dediğimiz gibi galop lar genellikle kum pistte yapıldığından doğaldır ki çim pist atlarının galopları kum pistte çok iyi olmayabilir. Eğer yarış çim pistte koşulacak ise o yarışta atları galoplarından ziyade ilk önce çim pist performansları ile değerlendiriniz. Çünkü o günkü yarışta kendine göre ters pist olan çimde koşacak olan kum pist atı olabilir ve doğal olarak bu atın kum pist performansı yüksek olduğundan galop dereceleri iyi olacaktır. Ancak yarış bittiğinde bu atı ilk 4 içinde bile göremeyebilirsiniz.

Ancak atların tümü çim pist atı ise galopları dikkate almakta fayda vardır. Galopların en çok işe yaradığı yarışlar ilk defa MAIDEN ya da ŞARTLI I koşacak atların katıldığı yarışlardır. Çünkü buradaki atların hepsi ilk defa koşacaklarından galopları atların yarışa hazır oluş dereceleri hakkında çok güvenilir ipuçları verecektir.

Yine ilk defa MAIDEN yarış koşacak atların 1000-1200-1400 gibi mesafelerde galop yapıp yapmadıkları çok güvenilir bir dayanak noktasıdır. Çünkü 1000 Metre üzerinden koşulacak olan bir MAIDEN ya da ŞARTLI I yarışa 400-600-800 gibi kısa mesafeler üzerinden çalışarak katılacak at yarış içinde büyük olasılıkla nefes yönünden zorlanacaktır. Bu nedenle ilk yarışlarına yarış mesafesi ve üzerinde galoplar ile hazırlanan atların şansı daha fazla olacaktır. Bu konu ile bağlantılı olarak dikkat edilmesi gereken bir başka hususta daha doğrusu MAIDEN atların yarışlara hazırlanması ile ilgili olarak atları yarış öncesi kimlerin çalıştırdığıdır.

Kısacası bu atların hepsi acemi atlar olduğundan kendisini hiç çalıştırmamış olan bir jokey ile yarış esnasında uyum sağlamayabilir. At normalde çok iyi çalışmıştır ancak jokeyi ile uyumsuzluk yaşaya bilir. Ya da çok acemi bir apranti tarafından sürekli çalıştırılan bir at yarışa kendisini çalıştıran bu apranti ile katılması durumunda kendisini çok iyi tanıdığından çok büyük sürpriz yapabilir.

Yine bu konuya bağlı olarak ilk defa MAIDEN ve ŞARTLI I bir yarış koşan atlara bazı jokeylerin binmeleri halinde bu atların yarış kazanma olasılıkları oldukça yükselmektedir. Örnek vermek gerekir ise Mehmet KAYA ve Yalçın AKAĞAÇ adlı jokeyler çok sık MAIDEN ve ŞARTLI I yarış kazanmışlardır. Bu tür yarışlarda maiden ve sartlı-1 yarışlarına sık binen jokeylerin bindiği atların bülten puanlarına ve kendilerine verilen şanslarına dikkate almaksızın değerlendirmeye çalışınız.
 
Üst