Arap Atı: Turbo

Cem

Administrator
Yetkili
Site Sahibi
TURBO - Kır Renkli Erkek
Rikardo / Gülbanaz (15.05.2005)

Gerçekten adının kelime manasını tam olarak taşıyan müthiş bir isimdi Turbo.. Kısa olduğunu söyleyebileceğimiz yarış yaşamında az zamanda çok iş yaptı. 31 koşuluk yarış kariyerine 27 birincilik sığdırdı.

19 Nisan 2008 tarihindeki maiden koşuda ilk startını A.Çelik ile aldı, yarışın favori ismiydi favori olmasına ama öyle büyük beklentilerin olduğunu söyleyemeyiz. Ayhatun ve Balaberk’in uzak faklı önünde ilk startı ile maiden’a veda etti. İkinci startı olan 1000m lik Şart3 koşuda, Hitit’in yaklaşık 10 boy önünde kazanırken, 1.04,27 derece elde etti.
Bu koşu ile birlikte istanbul’a geldi, 1200m çim pistteki Şart5 koşuda uzak fark ile birinciliğe koşarken, 1.17,63 ile pist rekoru kırdı.
İşte bu koşu ile birlikte çeşitli söylentilere şaibelere konu oldu. Sonraki KV7 birinciliği yine uzak farklı idi, Ankara da Kazım Karabekir koşusunu yine uzak fark ile kazandı.
G3 Prof.Sel.Batu koşusunda 1.17,14 yaparken tekrar pist rekoru kırdı.
Söylentiler devam ede dursun, birincilikler sürüyordu. Bu süreçte Turbo, gerekli tahlil ve testler ile pedigrisini tescillemişti.
G1 Çanakkale zaferi koşusunda ilk kez zorlandı, ona 1 boy yaklaşabilen isim Yazbahardı..
Bu birincilik sonrası İzmir de ilk startını aldı, galop yaparcasına kazandığı G3 Satvet koşusu ile İstanbul’a geri döndü, G1 Hatay galibiyeti ile zaten tescilli olan şampiyonluğunu taçlandırmış oldu.
1500m kum pistte G2 Akbatur koşusuna katıldı, 10 boydan fazla fark yaparken 1.41,19 ile bir pist rekorunun daha sahibi oldu.
İzmirde isimsiz bir G2 koşu sonrası, G2 Aziziye koşusunda birinciliğe süzülürken 1.30,68 ile pist rekorunu zorlamıştı.
Yine izmirde katıldığı G3 İsimsiz bir koşu ile 2008 yılını 13 startta 13 birincilik ile kapattı.
Ara vermeden 2 KV8 daha sonra G3 Nejat Evliyazade, G3 Lozan koşularına adını yazdırdı.

Artık yarış severin gönlünde taht kurmuştu, binlerce fanı on binlerce hayranı vardı. Yarışlar ile ilgili ilgisiz pek çok kişiyi hipodromlara çekmeyi başarmış, taraf olsun karşıt olsun pek çok kişinin gündeminde kalmayı başarmıştı.
Yarım kan iddiaları, gösterdiği üstün performans nedeni ile devam etmekteydi.
Tekrardan 3 kişilik özel bir heyet tarafından kontrol edilirken, morfolojik özellikleri ile arap atı vasıflarını taşıyor olması ve yapılan DNA testleri neticesinde, pedigrisi bir kez daha sağlıklıydı.

Günler hızla geçerken Turbo dur-durak bilmez, G2 Mohaç koşusunda 1600/1.43,61 gibi muhteşem bir derece çıkarken, Gelibolu rakibi olmuş bu ciddi mücadele sonrasında Gelibolu performans olarak oldukça bir geriye gitmiştir. Aynı zamanda bu derece ile yeni bir pist rekoruna adını yazdırmıştır…

Ankara da G1 TBMM kupası koşusunu yaşça büyük rakipleri önünde kazanırken, şampiyon Kafkaslıyı geride bırakır.
1900m kum pistte çıktığı Süt Kupasında, Tümözbey’e 10 boy fark yapar, 2.13,84 derece elde ederken buda Ankara pistinde çıkan en iyi derecedir.

Bursa da G3 Orhangazi koşusuna katılır, Kafkaslı önünde yine uzak farklı bir birincilik elde ederken, 1500m çim pistte 1.36,45 ile bir pist rekorunun daha sahibi olur. Rövanşta da kazanan taraf Turbo’dur.

Bu koşu sonrası Ankara da ilk kez uzun mesafeli bir koşuya çıkar, G1 Tarım ve Köy İşleri bakanlığı koşusu.
Bu koşu 21 yarış sonrasında Turbo’nun ilk geçildiği koşu olur ve pek çok yoruma gebedir, Turbo’nun mesafe koşamadığı olsun, jokey hatasından kaybedilen bir yarış olsun vs. vs..
2400m lik koşuda Turbo, önde Dayala ile oldukça sert bir mücadeleye girer kısa mesafeli bir koşu gibi yüksek tempoda yarışı sürdürürken, düzlüğe rakiplerinin 3 boy kadar önünde girer, Kafkaslı’nın muhteşem spirinti ve son 50m deki mücadele defalarca izlenmeye değerdir. Foto da Kafkaslı, Turbo’yu geçmeyi başarır.
Aynı zamanda bu birincilik ile bu önemli koşuyu 4. Kez kazanarak, dedesi ile (albatur) tarihe geçerken, üst üste almış olması ile tarihte bir daha çok zor gerçekleşecek bir başarının da sahibi olur.

Bu sonuç Turbo’cuları üzerken, Kafkaslı taraftarlarını sevindirmiştir. Tarihte pek de sık yaşanmayan bu bölünmeler her jenerasyonda tekrar eden bir durum değildir, bu nedenle futbol müsabakaları gibi izlenen keyifli yarışlar ve büyük kitlelere hitap eden taraftarları olan isimler yarışlara bir o kadar renk ve zevk katmıştır.

Bu kayıp, Turbo’nun Kafkaslıdan devir aldığı şampiyonluktan bir şey kaybettirmez. Giden sadece, belki de yeni bir rekor ile süslenecek olan geçilmezlik ünvanıdır.
1400m deki G2 Ent.Ali Rıza Bey koşusunda yine fazla zorlanmaz. 2100m mesafe de ki G1 İstiklal Savaşı koşusu birinciliği ile seri devam eder.
G2 Kosova koşusunu Taşanbey önünde kolay kazanarak, 2400m mesafeli G1 niğbolu koşusuna katılır, 1.05 muhtemel oran ile start alırken rakip gösterilen isimler 100 liranın üzerinde oranlar ile start almıştır.
Yine güvenenlerini yanıltmaz ve birinciliğe adını yazdırır.

Eylül ayı ile birlikte ülkemizi bir enternasyonel heyecan sarmış ikramiyeler de zamanının en yüksek rakamlarına ulaşmıştır, 600 bin dolar Topkapı, 400 bin dolar Boğaziçi koşusu yabancılara giderken, Sheikh Abdullah Bin. K.Al Thani’nin ürkütücü atı General ile Turbo Ent. Malazgirt koşusunda boy gösterecektir.
Padok görüntüsü ile gergedan gibi duran General karşısında Turbo, bir bayrak ayna yarışına imza atarken, 1.45,44 ile bitirdiği koşusunun son 800m si 0,48 içinde koşulur ki, bu da ender rastlanan bir durumdur.
3 boy geride General ikinciliğe razı olurken, No Rısk Al Maury üçüncü, Dariya da dördüncü olur.
Generali geride bırakırken, rakip ilgililerin bile şaşkın bakışları önünde fotoya süzülen Turbo, grurumuz olur.

Bu koşu sonrasında G1 Cumhuriyet koşusuna çıkar, bu koşu sevenlerinin üzüldüğü bir koşudur. Yaşadığı sakatlık nedeni ile Turbo tabela dışında kalır, ilk kez ikiliden düşen Turbo, kaybettiği ikinci koşudan 6. Olarak ayrılmıştır.

Bu koşu sonrasında yaklaşık 7 ay kadar start almaz, gördüğü tedavi sonrasında G3 23 Nisan koşusu ilk startıdır, Turbo son sürat geri dönmüş ve açık farklı bir birinciliğe imza atarken, 1400m mesafe de 1.30,21 ile Kafkaslı’ya ait olan pist rekoruna da ortak olmuştur. Bu koşu ile rekorlar hanesine ismini bir kez daha yazdırır.

Ankara da G1 TBMM koşusuna katılır. Yarışta Alper Kaan ile önde sıkı bir mücadeleye girmiş 1600m mesafedeki koşuda neredeyse yarış boyunca mücadele sürmüştür, özellikle son metrelerdeki mahşeri tempo ile Turbo, arap atı olmadığı gerekçesi ile pedigrisi iptal edilen Alper Kaan karşısında bir hayli zorlanmış ve ikincilikte kalmıştır.
1.43,84 ile özellikle Ankara pistinde mucize bir derece ile biten koşu, Turbo’nun sakatlığının yenilemesine neden olmuştur. 6 ay kadar daha start almaz, tedavi sonrasında jübile mahiyetinde G1 Cumhuriyet koşusuna katılır. Fazla bir beklenti yoktur, aslında son kez sevenlerinin karşısına çıkacaktır.
Piste çıkar, yarışını yapar ve son kez sevenlerini bu koşu ile selamlar. Kendi halinde 18. Olarak tamamladığı koşu ile yarış yaşamını noktalar.
Pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda ederken, günümüzde aygırlık görevini yapmaktadır…

Koşuları
(1111111111111111111112111116120)
 
Üst